Československý vlčák - chovatelská stanice

rok 2008/01

    Průběh letošní zimy je prazvláštní. Ostatně stejně jako té loňské. My, kteří se společně s vlčáky těšíme na konec parných lét a teplých podzimů v očekávání prvních sněhových vloček a mrazů táhnoucích se jako lep prosincem až březnem, jsme vysloveně zklamaní. Zklamaní jsou i ti (či ten?), kteří tvrdí, že globálního oteplování není. A že současný stav Země je jen periodicky se opakujícím obdobím sucha, vlka, tepla a zimy. Slaví se naopak u energetických dodavatelů. Ti jsou ze svých prémií a vize dalšího zdražení elektřiny celí blažení.

    Byli jsme zvyklí nosit do domu mráz. Po procházce jsme odklepávali rampouchy a odštipovali zbytky sněhu. Teď odlupujeme kusy bláta a vyndáváme bodláčí, které se udrželo na planinách nížin polabských. Zajímavý je i posun línání. Protože s námi žijí vlčáci doma, mohla bych si z gruntu otevřít obchod na zpracování příze. Chlupy jsme přehlceni! Za "starých, dobrých" zim línali naši psi na přelomu listopadu a prosince. Loni i letos se celý proces přesunul na přelom ledna a února. Nabízí se otázka, zda-li by se nevyplatilo otevřít si místo obchodu na zpracování příze obchod na předpověď zimy. Neb veškeré předpovědi ze slupek cibulí či počtu vran v polích, jsou v porovnání s neomylným barometrem páně vlčákovým pokoutními akcemi druhého nálevu.

    Když se člověk pozorně podívá kolem sebe, všimne si dalších indicií varujících před možnými extrémními výkyvy počasí. Nutrie, které u nás obývají říčku Výrovku druhým rokem, rozmnožují svou populaci jako o život. Mají k tomu ideální podmínky. Půda podél říčky pomalu nezamrzá a protože je taková statná nutrií samička připravena na mladé i třikrát za rok, nejspíš brzy trumfne hustotu obyvatel vesnice. Mrazivé zimy nutriím nepřály. Jsou to zvířata původem z Jižní Ameriky. Ale zvláštní vlna teplejšího počasí, která nám hatí zimní sporty, dává nesportovně zelenou teplomilným živočichům. Pamatujete si, že by byla klíšťata aktivní na začátku února? Už teď je skutečně z procházky můžete přinést domů. Respektive vaši psi, aby to nevypadalo, že jste nějací špindírové!

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode