Československý vlčák - chovatelská stanice

Otázky a odpovědi

Proč se zúčastnit svodu mladých (bonitace)?

Svodu se mohou zúčastnit štěňata od 6 měsíců věku. Výsledek se zapisuje do jejich výkonostní knížky, i když se může značně lišit od výsledku na bonitaci. Štěňata ještě porostou, chybějící zuby se mohou ještě prořezat, apod. Svod mladých není povinný, nicméně je dobré se ho zúčastnit a brát to jako zkoušku na bonitaci. Poplatek pro členy klubu není žádný, pro nečleny činí 300,-Kč.

Bonitace se musí zúčastnit každý pes či fena, který(á) má být uchovněn(a) a to od věku dosažených 15 měsíců. Výsledek se zapisuje do výkonnostní knížky, do průkazu původu psa a to formou bonitačního kódu. Poplatek za bonitaci je 300,-Kč pro členy klubu a 700,-Kč pro nečleny. Tento poplatek je odpuštěn v tom případě, že pes či fena mají dysplázii kyčlí nebo vadu, která je vyřazuje z chovu. Rentgen kyčelních kloubů lze udělat i dodatečně.

Velký význam mají bonitace pro samotné chovatele, aby mohli svůj vrh zhodnotit. Hodnotí jaké vady se objevily a v jaké míře, a naopak, co zůstalo potlačeno.

Dysplázie kyčelních kloubů - jak to teda je?

Pro uchovnění psa či feny je nutno pořídit rentgenový snímek kyčelních kloubů, který musí být následně zaslán akreditovanému posuzovateli, který spolupracuje s Klubem čs.vlčáků.

Tento rentgen se smí pořídit až po dovršení 15 měsíců. Veterinární lékař musí do PP udělat záznam o pořízení tohoto rentgenu.

Někteří jezdí se svými psy do Polska a nechají si dělat nový posudek. Často padá mírnější verdikt a stupeň 3 je nahrazen stupněm 2. Zvířata s posudkem z Polska mají DKK označenu pouze písmenem (A,B,C), kdežto psi s posudkem s Česka mají jak písmeno, tak určení, jaký stupeň DKK je na které noze.

A (0/0)

B (0/1,1/0,1/1)

C (0/2,2/0,2/1,1/2,2/2)

Při dosažení vyššího stupně je pes vyřazen z chovu.

 

 

Proč si pořídit čistokrevného hafana s průkazem o původu psa?

Důvodů není mnoho, nicméně jsou zásadní. Jedním z nich je dost podstatná otázka zdraví psa. Ano, sice si koupíte psa za tisíce korun, ale ono se vám to téměř vždy vyplatí. Když si koupíte psa s PP, tak si můžete najít, jak na tom byli rodiče, prarodiče i praprarodiče s dysplazíí kyčlí. Psi s vysokými stupni DKK jsou vyloučeni z chovu, takže už tím minimalizujete hrozbu, že budete v pozdějším věku neustále navštěvovat veterináře, aby utlumil bolesti psa, popř. ho nechali utratit. Prostě nekupujete zajíce v pytli!

Chovatel "nepapírových psů" vám může tvrdit, že si pořizujete čistokrevného psa, ale ejhle...nakonec se z roztomilého štěňátka vyklube nějaký kříženeček....nebo když už to není kříženeček, tak je to aspoň pes ze spojení z blízké příbuznosti. I když i takového psa si jistě také zamilujete... Většinou ale musíte počítat s tím, že se třeba pes nemusí dožít takového věku nebo bude trpět kvůli nějakým nemocem a Vy, pokud ho budete mít opravdu rádi, samozřejmě s ním. Psa si nepořizujete na rok nebo dva. Většinou s Vámi prožije dost podstatnou část života, proto by otázka zdraví neměla být podceňována. Bude to přece Váš přítel...a možná ten nejlepší.

Dysplazie kyčlí podruhé - sporné výsledky veterinářů

Pátrali jsme po tom, zda je možné, aby pes s vyšším stupněm DKK byl ve stáří zcela vpohodě a v dobré kondici a příznaky (tj.bolestí) kyčlí netrpěl. Bohužel ani to, že má pes 10 a více let, chodí bez problémů, není zárukou toho, že pes DKK netrpí. Bylo nám řečeno, že pokud je dobře vyvinuto svalstvo a se psem se každodenně pracuje, je možné, že se u něj příznaky DKK neprojeví. Takže pokud náhodou bude u vašeho psa zjištěn výsledek horší, ještě nezoufejte. Každodenní činností to lze částečně ovlivnit.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode